Pamoka „Kuriame „Metus“ su K.Donelaičiu“

pamoka donelaitis2014-ieji paskelbti grožinės lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio metais jo 300-osioms gimimo metinėms paminėti. Siekdama puoselėti K. Donelaičio atminimą, skatinti vaikus domėtis tautos kultūriniu ir literatūriniu paveldu, vaikų biblioteka „Žalioji pelėda” (Kniaudiškių g. 38) vykdo projektą „Knyga – raktas į pažinimą. Mūsų metai“.

Pagal minėtą projektą bibliotekoje buvo parengta literatūros paroda „K. Donelaitis 1714 – 2014“, o taip pat ir gimnazistų grafikos darbų, iliustruojančių K. Donelaičio „Metus“, ekspozicija.

Kovo 4 d. vyko kitas projekto renginys – integruota literatūros ir dailės pamoka „Kuriame „Metus” su K. Donelaičiu“. Jame dalyvavo Panevėžio „Minties“ gimnazijos I klasės mokiniai su mokytojomis Adele Samuoliene, Rasa Švelniene ir Ramute Stasevičiene.

Atviroje pamokoje taip pat dalyvavo ir sudėtingas, bet nuotaikingas K. Donelaičio eiles mintinai deklamavo Žemaičių kultūros draugijos Panevėžio skyriaus narys Steponas Kubeckas.

Mokiniai trumpai apžvelgė rašytojo gyvenimo ir kūrybos kelią, pristatė K. Donelaitį kaip žmogų, kunigą, poetą. Papasakojo apie jo vaikystę, supažindino su asmenybės bruožais, charakteriu, aptarė K. Donelaičio įmažinimą. Susirinkusieji skaitė garsiosios epinės poemos „Metai“ ištraukas. Plačiau buvo aptarti bibliotekoje eksponuojami mokinių grafikos darbai, iliustruojantys šia poemą. Juose vaikai pavaizdavo namus, kuriuose gyveno būrai, gamtą, baudžiauninkų darbus, buitį. Gimnazistai papasakojo, kaip ir kodėl rinkosi būtent vieną ar kitą motyvą, kodėl vienaip ar kitaip iliustravo pasirinktas ištraukas. Pamokoje labai aktyviai dalyvavo ne tik mergaitės, bet ir berniukai.

Išklausius skaitomų ištraukų bei iliustracijų pristatymo, buvo apibendrintas pradžioje pateiktas klausimas – „kas man yra Donelaitis?“.

Renginio pabaigoje vyko trumpa klausimų viktorina. S. Kubeckas uždavė gimnazistams įvairių klausimų: kada ir kokioje karalystėje gimė K. Donelaitis, kur kunigavo, kokiame mieste 2013 m. atidengtas paminklas poetui, į kokią kalbą pernai išversti „Metai“ ir kt. Teisingai atsakiusiųjų laukė prizai.

Tai buvo pirma tokio pobūdžio pamoka bibliotekoje, suteikusi daug įdomios bei žaismingos informacijos apie lietuvių grožinės literatūros pradininką Kristijoną Donelaitį. Integruotoje pamokoje sujungtos kelių dalykų žinios padėjo atskleisti tiek K. Donelaičio, tiek ir pačių mokinių kūrybingumą.

Indrė Lašinytė,
Panevėžio m. savivaldybės viešosios bibliotekos
vyresn. metodininkė projektų valdymui ir ryšiams su visuomene

Šaltinis: http://vaikasirknyga.blogas.lt/, nuotraukų galerija